Le Gruyère AOP European Curling Championships 2016
Braehead, Scotland
   
Presenting Sponsor Main Sponsor
Skip Navigation LinksEvent : B-Division Men : Summary           
Skip Navigation Links.  

Summary:    

 

Session 1     Sa 19 Nov
09:00                  
ISR
SVK
9
6
       
 
 
 
       
 
 
 
       
 
 
 
       
 
 
 
       
 
 
 
Session 2     Sa 19 Nov
15:00
CZE
LTU
7
5
 ESP
TUR
2
9
 FRA
WAL
6
7
 ENG
BEL
15
6
 LAT
HUN
9
2
 NED
POL
11
2
Session 3     Sa 19 Nov
20:00
 
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
 EST
SLO
6
4
Session 4     So 20 Nov
08:00
BEL
HUN
8
5
 ISR
FRA
W
L
 TUR
LTU
11
7
 ESP
SVK
4
9
 WAL
CZE
3
7
  
 
 
 
Session 5     So 20 Nov
12:00
 
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
 ENG
LAT
2
10
Session 6     So 20 Nov
16:00
POL
SLO
7
5
 SVK
LTU
5
3
 EST
NED
3
8
  
 
 
 
 ESP
FRA
4
9
  
 
 
 
Session 7     Mo 21 Nov
08:00
ESP
WAL
6
9
 SLO
NED
2
11
 HUN
ENG
9
8
 POL
EST
5
4
 FRA
LTU
3
9
 LAT
BEL
10
4
Session 8     Mo 21 Nov
12:00
 
 
 
 
  
 
 
 
 CZE
TUR
4
11
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
Session 9     Mo 21 Nov
16:00
NED
LAT
7
2
 POL
ENG
8
3
  
 
 
 
 LTU
WAL
2
8
 SLO
BEL
7
5
 FRA
SVK
4
9
Session 10     Mo 21 Nov
20:00
 
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
 CZE
ISR
9
1
Session 11     Di 22 Nov
08:00
 
 
 
 
 EST
LAT
6
5
 ENG
SLO
7
3
 NED
HUN
8
4
 BEL
POL
3
6
 TUR
WAL
6
3
Session 12     Di 22 Nov
12:00
 
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
 LTU
ISR
3
5
  
 
 
 
Session 13     Di 22 Nov
16:00
TUR
FRA
6
5
 BEL
EST
4
3
 LAT
POL
9
8
  
 
 
 
 ENG
NED
6
4
 SLO
HUN
2
9
Session 14     Di 22 Nov
20:00
 
 
 
 
  
 
 
 
 ISR
ESP
10
4
  
 
 
 
  
 
 
 
 SVK
CZE
6
10
Session 15     Mi 23 Nov
08:00
EST
ENG
5
7
 HUN
POL
6
5
 NED
BEL
7
5
 LAT
SLO
7
0
  
 
 
 
  
 
 
 
Session 16     Mi 23 Nov
12:00
 
 
 
 
 CZE
ESP
10
4
 WAL
SVK
4
7
 ISR
TUR
7
6
  
 
 
 
  
 
 
 
Session 17     Mi 23 Nov
16:00
 
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
 HUN
EST
9
7
  
 
 
 
Session 18     Mi 23 Nov
20:00
 
 
 
 
 WAL
ISR
7
2
  
 
 
 
 FRA
CZE
3
13
 SVK
TUR
9
6
 LTU
ESP
8
6
Tie-breaker     Do 24 Nov
09:00
 
 
 
 
  
 
 
 
 POL
HUN
7
5
  
 
 
 
 SVK
TUR
12
5
  
 
 
 
Qualification     Do 24 Nov
14:30
 
 
 
 
 POL
ISR
4
8
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
 SVK
LAT
6
5
Relegation 1     Do 24 Nov
20:00
EST
FRA
7
3
  
 
 
 
  
 
 
 
 SLO
ESP
5
2
  
 
 
 
  
 
 
 
Semi-finals     Do 24 Nov
20:00
 
 
 
 
  
 
 
 
 SVK
CZE
9
8
  
 
 
 
  
 
 
 
 NED
ISR
6
2
Finals     Fr 25 Nov
13:00
 
 
 
 
 CZE
ISR
10
3
  
 
 
 
 NED
SVK
7
6
  
 
 
 
  
 
 
 
Challenge 1     Fr 25 Nov
19:00
AUT
NED
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
Relegation 2     Sa 26 Nov
09:00
 
 
 
 
 SLO
FRA
6
3
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
Challenge 2     Sa 26 Nov
09:00
 
 
 
 
  
 
 
 
 NED
AUT
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
Challenge 3     Sa 26 Nov
14:00
 
 
 
 
  
 
 
 
 NED
AUT
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 

Sheets for play-off games are not confirmed yet

 

 
 
 
 
 
 
 
 
Partner Sponsors

 

Standings

Team   Wins   Losses
NED8   1  
SVK8   3  
CZE7   2  
ISR6   4  
LAT5   3  
POL5   4  
TUR5   3  
HUN4   4  
ENG4   3  
WAL4   3  
LTU2   5  
BEL2   5  
EST3   5  
SLO2   6  
FRA1   7  
ESP0   8  
AUT0   0  

©   CURLIT Ltd., all rights reserved                           Information: info@curlit.com                             Last update: Nov 05 2016